Τρίτη 2 Φεβρουαρίου 2010

Άρης-Λε Μαν: 71-72

Το καλάθι του Αντουάν Ντιό 1,5'' πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στη Λε Μαν στο Αλεξάνδρειο απέναντι στον Άρη, με σκορ 72-71 και πλέον το έργο των κίτρινων για πρόκριση στην προημιτελική φάση του Eurocup γίνεται πολύ δύσκολο.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν τον αγώνα καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-8. Οι Ρίτσαρντσον, Ντικούδης έδωσε λύσεις στην συνέχεια με το δεκάλεπτο να λήγει με 18-17.
Στη Λε Μαν άνηκε η δεύτερη περίοδος αφού έφτασαν την διαφορά στο (22-28) με τον Ρούπερτ. Ο Μπάρλος ήταν όμως εκεί και με προσωπικές του ενέργειες μείωσε στο 35-37 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα. Με πρωταγωνιστή τον Ρίτσαρντσον, πραγματοποίησε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 44-37 στο πεντάλεπτο. Το +7 διατηρήθηκε για τους "Κίτρινους" για ακόμα 3 λεπτά αλλά οι Γάλλοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τέλος με το σκορ 50-45 υπέρ των «Κίτρινων».

Στο 4ό δεκάλεπτο η Λε Μαν αντέδρασε. Ισοφάρισε σε 50-50 (31') και πέρασε μπροστά με 57-56 στο 33' και 62-59 στο 35' με πρωταγωνιστή τον Σάλιερς. Το παιχνίδι βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού. Ο Μάιλς στο 1.53 ισοφάρισε σε 67-67, ο Σαλίερς με 1/2 βολές έκανε το 68-67 (1.34) και ο Μάιλς και πάλι έβαλε τον Άρη μπροστά με 69-68 (1.10). Ο Ράιτ αστόχησε για τη Λεμάν (55'), το ίδιο και ο Μάιλς (29'') και στα 14'' ο Σαλίερς με εύστοχο σουτ έκανε το 70-69. Ο Μάιλς έβαλε τον Άρη και πάλι μπροστά με 71-70, 5,4'' πριν το τέλος. Όμως οι Γάλλοι χτύπησαν στο τέλος, ο Ντιό πήρε τη μπάλα από την επαναφορά και με αντίπαλο μόνο το Χατζηβρέττα (δεν πήγε κανένας να τον βοηθήσει)ευστόχησε στο σουτ μέσα από τη ρακέτα για το τελικό 72-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-37, 50-45, 71-72.

ΑΡΗΣ: Κλαρκ 2, Μπετς 9, Λάμποβιτς, Ρίτσαρντσον 19 (3), Χατζηβρέττας 6, Ντικούδης 5, Πάουνιτς 2, Κακιούζης 5 (1), Μπάρλος 12 (1), Μάιλς 11 (1).

ΛΕΜΑΝ: Ράιτ 15 (1), Καχουντί 4, Σπένσερ 10 (2), Ντιό 4, Εντόι 5 (1), Γιανγκό, Ρουπέρ 6, Μπατίστα 14, Σαλίερς 14 (3), Σαμάκι.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ (προπονητής Άρη) φάνηκε ενοχλημένος από την ήττα του στο τελευταίο σουτ : Ο προπονητής του Άρη τόνισε: «Συγχαρητήρια στη ΛεΜαν. Ήταν μεγάλη νίκη για αυτούς. Είχαμε σπουδαία συμπαράσταση από τους φιλάθλους μας κι αυτό το έκανε πιο δύσκολο για τη ΛεΜαν. Ημασταν πολύ καλοί στο κομμάτι της δύναμης. Πνευματικά υπήρχε κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία μας. Οι αντίπαλοί μας είχαν την ικανότητα να πετύχουν πολλά και σημαντικά καλάθια στο τέλος της λήξης επίθεσης. Με το σκορ να είναι κοντά, σε πληγώνουν τέτοια καλάθια. Είναι κακή ήττα για μας αλλά πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Είχαμε κενά στη συγκέντρωσής μας σε πράγματα που είχαμε τονίσει στο μίτινγκ πριν το παιχνίδι. Μπορεί να έπαιξε ρόλο ότι είχαμε μόνο μία μέρα για να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι. Παίζαμε πριν δύο μέρες ένα σημαντικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, προλάβαμε να κάνουμε μόνο μία προπόνηση και ίσως για αυτό δεν μπορέσαμε να καλύψουμε κάποια θέματα και φανήκαμε πνευματικά ανέτοιμοι σε κάποια σημεία. Παρά την ήττα έχουμε πιθανότητες, αλλά δεν είμαστε πλέον σε πλεονεκτική θέση».