Σάββατο 24 Απριλίου 2010

Ασταμάτητος ο Ευρωπαίος ΠΑΟΚ

Ο “Δικέφαλος” της Θεσσαλονίκης πέτυχε αυτό που στόχευε τον τελευταίο καιρό δηλαδή να περάσει τον Κολοσσό και να ανέβει στη πέμπτη θέση, που οδηγεί σίγουρα στο επόμενο Euro Cup. Γι αυτό χρειαζόταν νίκη με παραπάνω από τρεις πόντους επί της ομάδας της Ρόδου. Το πέτυχε με το παραπάνω εκμεταλλευόμενος την υπεροπλία του κοντά στο καλάθι με τους Παπαδόπουλο, Ντρόμνιακ και Γκετσέφσκι και τον κόσμο του που γέμισε το “Παλατάκι”, πλέον χρειάζεται την νίκη την Τετάρτη απέναντι στην υποβιβασμένη ΓΣ Ολύμπια στον κάμπο για τα εξασφαλίσει και τυπικά αυτή την θέση.

Ο αγώνας

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ που από την αρχή της αναμέτρησης πήρε το προβάδισμα στο σκορ με εξαιρετική άμυνα πάνω στα ατού του Κολοσσού και επιθετικά το παιχνίδι να πηγαίνει κοντά στην ρακέτα με τους Παπαδόπουλο και Ντρόμπνιακ. Ο διεθνής Έλληνας σέντερ αρχικά σκόραρε και όταν η ομάδα της Ρόδου έκλεισε πάνω του με δύο παίκτες (Μοντς και Ντόζιερ) έπαιξε τον πλέι μέικερ ρακέτας που γνωρίζει πάρα πολύ καλά και αξιοποίησε του συμπαίκτες του. Κυρίως τον Ντρόμπνιακ που τελείωσε το δεκάλεπτο με δέκα πόντους και τον “Δικέφαλο” να προηγείται με 22-7.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος γύρισε την άμυνα του σε ζώνη δύο τρεις, που εγκλώβισε τον ΠΑΟΚ και ο Κολοσσός μείωσε την διαφορά 24-16 με τον Ασημακόπουλο στο πεντάλεπτο πριν ο Γκετσέφσκι φέρει και πάλι την διαφορά στους δέκα. Η ομάδα του Μαρκόπουλου συνέχισε στο ίδιο τέμπο στο υπόλοιπο διάστημα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 33-22.

Στην επανάληψη ο Κολοσσός μπήκε ακόμα πιο αποφασίστηκα στο παιχνίδι με την άμυνα του (πάντα ζώνη) να σπάει κόκαλα και στην επίθεση να βρίσκει λύσεις κυρίως από τον Βασίλιεβιτς έριξε την διαφορά στους πέντε (σερί 2-8), 35-30. Μέσα σ όλα αυτά ήρθε και ο τραυματισμός του Μονρό που αποσύρθηκε. Όμως ο ΠΑΟΚ δεν ήταν διατεθειμένος να μπει σε μπελάδες και με πρωταγωνιστή τον Λάζαρο Παπαδόπουλο που έκανε ότι ήθελε κάτω από την ρακέτα αλλά και τους Δεμερτζή, Γκρέγκορι να περνάνε χειροπέδες σε Βασίλιεβιτς και Χάρις αντίστοιχα τελείωσε την περίοδο με την ασφάλεια του 50-34.

Στα τελευταία δέκα λεπτά με δύο καλάθια του Γκετσέφσκι η διαφορά πήγε στους 20 , 54-34 και στο διάστημα που απέμενε ο Μονρό που επανήλθε στο παρκέ πήρε την σκυτάλη με την διαφορά να φτάνει στο μέγιστο σημείο της, 66-40, τρία λεπτά πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης του αγώνα. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι προπονητές των δύο ομάδων πέρασαν στο παιχνίδι καλαθοσφαιριστές που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής (Γιαννακίδης, Χέλιγουελ, Καλαϊτζίδης από τους γηπεδούχους και Δανάς, Ζάρας από τους φιλοξενούμενους.)

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 33-22, 50-34, 69-48

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρό 12 (2), Καυκής, Γκρέγκορι 8, Ταπούτος 2, Χέλιουελ, Ντελινινκάιτις 2, Δεμερτζής 3 (1), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 14, Γιαννακίδης 3 (1), Ντρόμπνιακ 15 (2), Γκετσέφσκι 10

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 9, Παντελιάδης 2, Αυγενικός, Βασίλιεβιτς 10, Ζάρας 5 (1), Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 5, Ντόζιερ 8, Δανάς, Τσάμης 2, Παππάς 3 (1), Μοντς 4

Σούλης Μαρκόπουλος (Προπονητής ΠΑΟΚ) : "Καταρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Κολοσσού για την πορεία τους και τις νίκες που σημείωσαν έχοντας υπομονής το παιχνίδι τους και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δίνονται.

Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας για την παρουσία τους και την δύναμη που έδωσαν στην ομάδα και όταν κολλήσαμε στην ζώνη. Συγχαρητήρια και στους παίκτες για την θέση που βρίσκεται η ομάδα. Όσο για το παιχνίδι ξέραμε ότι θα εξελιχθεί κατά αυτόν τον τρόπο.

Είχαμε δουλέψει πάρα πολύ σε αυτό και τα καταφέραμε πάρα πολύ καλά. Εκεί που δεν τα πήγαμε καλά ήταν απέναντι στην ζώνη του Κολοσσού και το λάθος τους ήταν ότι μπήκαμε στο παιχνίδι που θέλανε να μας βάλουνε. Στο δεύτερο ημίχρονο το ξεπεράσαμε και τα πράγματα καταλήξανε εύκολα. Έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι που θα κοιτάξουμε να το πάρουμε".

Γιάννης Σφαιρόπουλος (Προπονητής Κολοσσού) : “Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ και στον κόουτς Μαρκόπουλο για την δίκαιη νίκη. Από την αρχή μπήκανε αποφασισμένοι και δεν μας αφήσανε να κάνουμε το παιχνίδι μας.

Η πρώτη περίοδο άνηκε στον ΠΑΟΚ αλλά στα επόμενα 15΄ δείξαμε ένα διαφορετικό πρόσωπο που κυρίως αντικατοπτρίζει την ομάδα μας και μειώσαμε μέχρι τους 6 πόντους. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ όμως ήταν πιο υπομονετικός στην επίθεση και διέσπασε την ζώνη μας και αύξησε την διαφορά.

Αξίζουν όμως συγχαρητήρια για τους παίκτες και αυτό γιατί πριν δυο χρόνια ο Κολοσσός κινδύνευε να σωθεί και πλέον ήρθε εδώ για να διεκδικήσει την 5η θέση. Κάτι το πρωτόγνωρο κάτι που ήταν η αιτία που δεν αποδώσαμε τα αναμενόμενα. Ο ΠΑΟΚ ξέραμε ότι ήταν φορμαρισμένος αφού βρήκε στον Β΄ γύρο την χημεία του και δίκαια καταλαμβάνει την 5η θέση".

Παραλειπόμενα

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στην μνήμη δύο φιλάθλων του ΠΑΟΚ που έχασν πρόσφατα την ζωή τους επιστρέφοντας από το Πανιώνιος-ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Δεμερτζή, Μονρό, Γκρεγκορι, Ντρόμπνιακ, Λ. Παπαδόπουλο ενώ ο Κολοσσός με τους Βασίλιεβιτς, Τσάμη, Χάρις, Ντόζιερ και Μοντς.

Αποθέωση του Βόσνιου επιθετικού του ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς που βρέθηκε στο γήπεδο κατά την διάρκεια του ημιχρόνου και μετά την λήξη του αγώνα. Στο Παλατάκι της Πυλαίας βρέθηκε από την ΠΑΕ ΠΑΟΚ και ο αντιπρόεδρος της, Ηλίας Βιολίδης.

6:13 πριν την λήξη της τρίτης περιόδου ο Μονρό τραυματίστηκε, ξέσπασε σε μια πινακίδα και μετά πήγε στα αποδυτήρια (μετά από τις συστάσεις των γιατρών). Ο παίκτης επέστρεψε κανονικά στο παρκέ με την αρχή του 4ού δεκαλέπτου.

Ένα ειδικό καρεκλάκι χρησιμοποιούσε στα τάιμ άουτ ο τεχνικός της Ρόδου, Γιάννης Σφαιρόπουλος, για να δίνει οδηγίες στους παίκτες του.