Πέμπτη 1 Απριλίου 2010

Ο Πανελλήνιος στο Φαϊναλ Φορ!

Ιστορική πρόκριση για τον Πανελλήνιο ο οποίος ηττήθηκε με 75-68 από την Γκραν Κανάρια στην Ισπανία, υπερασπίστηκε όμως το +11 του πρώτου αγώνα και πέρασε στους “4” του Eurocup.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου μπήκαν αιφνιδιασμένοι από την καυτή ατμόσφαιρα στα Κανάρια Νησιά, έκαναν πολλά λάθη με τους γηπεδούχους μόλις στο 7` να ισοφαρίζουν την ήττα τους στον πρώτο αγώνα (16-5). Η είσοδος του Χαραλαμπίδη και τα μακρινά του σουτ έδωσαν λύσεις με το δεκάλεπτο να λήγει με 20-12.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε ακόμη καλύτερα για τους “Ολυμπιονίκες” με τον Χαραλαμπίδη να συνεχίζει αλλά να βρίσκει και συμπαραστάτη στο όνομα του Όουενς. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 11-0! και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Οι Ισπανοί όμως αντεπιτέθηκαν και το ημίχρονο έληξε στο 39-32.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν όπως και στην αρχή του παιχνιδιού, αποφασισμένοι με τους Νόρις και Κάρολ να πυροβολούν από τα 6.25 και την διαφορά να φτάνει το +12, 49-37. Ο Όουενς όμως έδωσε ανάσες στην Ελληνική ομάδα (54-45 30`).

Η Γκραν Κανάρια στην τελευταία περίοδο είχε ένα κρυφό χαρτί να επιδείξει, τον νεαρό Μπελά που με κάποια τρελά σουτ εκτόξευσε το σκορ στο 64-47 με τον Ζούρο να καλεί εσπευσμένα τάϊμ άουτ. Με το που επανήλθαν οι “Ολυμπιονίκες” ο Μπλάκνεϊ έδειξε την εμπειρία του σε τέτοιους αγώνες και με εφτά συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 66-54. Οι Ισπανοί όμως πήραν ξανά διαφορά πρόκρισης 71-56. Τότε ήταν η σειρά του Σμιθ (που αγωνιζόταν ως 4άρι) να πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα (71-64 39’). Η Γκραν Κανάρια προσπάθησε με κύριο εκφραστή τον Κάρολ να ανατρέψει την κατάσταση αλλά προσωπικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση από τους Όουενς και Μπλάκνεϊ έδωσαν την μεγάλη πρόκριση στους Κυψελιώτες.

Τώρα η ομάδα του Ηλία Ζούρου θα αντιμετωπίσει στους “4” την Βαλένθια που επιβλήθηκε εύκολα του Άρη με 85-67. Το άλλο ζευγάρι θα είναι μεταξύ της Μπιλμπάο (πέρασε αν και έχασε από την Νίμπουργκ με 46-52) και της Άλμπα (επικράτησε της Χάποελ με 72-59).

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 39-32, 54-45, 75-68.

Γκραν Καναρια (Μαρτίνεθ): Φίσερ 2, Ογκουστίν 2, Σαβανέ 10, Μπελάς 7, Νόρις 7, Μόραν 8, Κάρολ 17, Σάντερς 12, Μακ Ντόναλντ 10.

Πανελλήνιος (Ζούρος): Παπαμακάριος, Ξανθόπουλος 2, Χαραλαμπίδης 14, Καλαϊτζής 2, Όουενς 13 (11ρ.), Σμιθ 11, Πέτρουλας, Μπλάκνεϊ 15, Βουγιούκας 4, Όστοϊτς 7.