Παρασκευή 9 Απριλίου 2010

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Αθηναϊκός

Τα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαιουλάκου γνώρισαν μια γλυκιά ήττα με 53-57 .. αλλά κατέκτησαν το κύπελλο χάρις στην νίκη τους στον πρώτο αγώνα

Ο Αθηναϊκός έφερε στην Ελλάδα το πρώτο Ευρωπαϊκό τρόπαιο στο γυναικείο μπάσκετ. Η Ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε ιδιαίτερα αγχωμένη δεν είχε την απόδοση άλλων παιχνιδιών αλλά η νίκη στο πρώτο παιχνίδι στην Ρωσία με 65-57 της έδωσε το Eurocup.

Οι δύο ομάδες άρχισαν πολύ νευρικά την αναμέτρηση με την Ναντεζντα να το εκμεταλλεύεται και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ αναγκάζοντας τον Δικαιουλάκο να ρίξει στο παρκέ την Ράιλι που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Ο Αθηναϊκός ήταν άστοχος αλλά ο έλεγχος των ριμπάουντ έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο δεκάλεπτο 11-11 με την Βιζμπαριένε να είναι η πρωταγωνίστρια για τους γηπεδούχους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λίμουρα, Γουίγκινς και Ράιλι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και ο Αθηναϊκός προηγήθηκε 14-11, η αστοχία και πάλι όμως της ομάδας του Βύρωνα (1/8 τρίποντα) επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με τον αγώνα να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το 22-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, η Βιζμπαριένε πρωταγωνιστούσε επιθετικά και η γηπεδούχος πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ 34-33 στο 26`. Οι παίκτριες της Ναντεζντα απάντησαν με τα σουτ τριών πόντων και πήγαν στο πάγκο τους με το 38-40 (30`).

Στην τέταρτη περίοδο οι Ρωσίδες τα έδωσαν όλα για την πρόκριση και μάλιστα στο 33` προηγήθηκαν για πρώτη φορά με πέντε πόντους 40-45. Ο τεχνικός του Αθηναϊκού πέρασε αμέσως και πάλι την Βιζμπαριένε στον αγωνιστικό χώρο αλλά η Ναντέζντα διατηρούσε και το προβάδισμα, 43-47 (36`). Ωστόσο οι κοπέλες του Δικαιουλάκου κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά, πρώτα με το τρίποντο της Λίμουρα στο 37’, που μείωσε στον πόντο (46-47) και στη συνέχεια με αυτό της Γουίγκινς στο 39’, που “ψαλίδισε” το (47-53) του συνόλου του Κολόσκοφ. Στην συνέχεια χρειάστηκε ένα άστοχο τρίποντο της Κάρι και δύο εύστοχες βολές της Καλέντζου για να στείλουν την Ελληνική ομάδα στον έβδομο ουρανό.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-25, 38-40, 53-57.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζώρτζης Δικαιουλάκος): Καλέντζου 9, Λίμουρα 4 (1), Χατζηνικολάου 4, Βολωνάκη, Σούλις, Πετρονίτε 2, Σαρέγκου, Ουίγκινς 10 (2), Κοσμά 1, Ράιλι 9, Βιζμπαριένε 14.
ΝΑΝΤΕΖΝΤΑ (Βλαντιμίρ Κολόσκοφ): Μπάρικ 11 (3), Σνίτσινα 5 (1), Οβτσαρένκο 7 (1), Βερεμένκο 12 (1), Μος 2, Κάρι 18, Μπαράνοβα 2.