Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου 2010

Παράσταση για έναν ρόλο

ΗΠΑ και Λιθουανία δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν επί των Ρωσία και Αργεντινή.

Σε ένα παιχνίδι που περιμέναμε με αγωνία η Λιθουανία δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στην Αργεντινή. Το σύνολο του Κεμζούρα με πολύ καλή άμυνα “έσβησε τον Σκόλα ” ενώ στην επίθεση πυροβολούσε από τα 6.25, (12/24 συνολικά).
Στο ημίχρονο προηγήθηκε με 50-30 ενώ από το πρώτο δεκάλεπτο είχε “χτίσει” την διαφορά στο σκορ (22-12). Στην επανάληψη ενώ όλοι περίμεναν την αντίδραση της “Αλμπισελέστε” οι Λιθουανοί μπήκαν ακόμη ποιο “αγριεμένοι” και ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερνάντεθ χαμήλωσε το σχήμα για να πιέσει στο μισό γήπεδο. Οι Αργεντίνοι μάζεψαν κάπως το σκορ αλλά ως εκεί οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις και έφτασαν στο επιβλητικό 104 -85. Πρωταγωνιστές για τους Λιθουανούς, πολλοί καθώς επτά παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους αντιπάλους τους απογοήτευσαν οι Σκόλα και Ντελφίνο που ίσως έμειναν από δυνάμεις καθώς δεν είχαν συμπαράσταση.

Λιθουανία (Κεμζούρα): Σεϊμπούτις, Καλνιέτις 12(2), Μασιούλις 12(1), Πόσιους 16(2), Ντελινινκάιτις 16(2), Γιασάιτις 19(4), Κλέιζα 17(1), Γιανκούνας 12, Γιαβτόκας.

Αργεντινή (Ερνάντεθ):
Σκόλα 13, Πριτζιόνι 7(1), Ομπέρτο 4, Γκουτιέρες Χ. 4, Τσεκέιρα 6, Ντελφίνο 25(1), Κιντέρος 6, Γκουτιέρεζ Λ. 7, Μάτα 2, Γιάσεν 11(1).

Στον αγώνα που διεξήχθη νωρίτερα η Ρωσία με πιεστική άμυνα άντεξε μόνο ένα ημίχρονο.
Στην επανάληψη οι Αμερικάνοι “έσφιξαν” την πίεση τους και έφτασαν σε μια άνετη νίκη αποδεικνύοντας για μια κόμη φορά πως είναι το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Ο Κέβιν Ντουράν έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στην διοργάνωση με 33π, ο Μπίλαπς πέτυχε 15 ενώ σημαντικό ρόλο στο ξέσπασμα είχε ο Γουέστμπρουκ. Από του Ρώσους πολύ δουλειά κοντά στην ρακέτα έκανε ο Βοροντσεβιτς, ενώ από την περιφέρεια διακρίθηκαν οι Μπίκοφ, Κχοστόφ.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Μπίλαπς 15 (4), Ντουράντ 33 (3), Ρόουζ 6, Γκέι, Ουέστμπρουκ 12 (1), Ιγκουοντάλα 6, Γκρέιντζερ, Κάρι 2, Γκόρντον 6 (2), Λοβ, όντομ 6 (12 ριμπάουντ), Τσάντλερ 2
Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 14 (2 τρ, 12 ριμπ.), Μπίκοφ 17 (2), Φριτζόν 2, Καούν 4, Ζουκανένκο 4, Πονγκρασόφ 3, Μόνια 5 (1), Κοστόφ 8 (2), Βορόνοφ 9, Μοζγκόφ 13