Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου 2010

Πάλι Ισπανία

Η εθνική μας ομάδα μετά από μέτρια εμφάνιση έχασε από την Ρωσία 69-73 και θα βρει και πάλι απέναντι της την Ισπανία.

Η εμφάνιση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δεν ήταν η καλύτερη δυνατή λες και προτιμούσαμε να παίξουμε με την Γαλλία. Έλα όμως που η Νέα Ζηλανδία είχε άλλη άποψη. Κέρδισε την Γαλλία και σε τριπλή ισοβαθμία κατέληξαν δεύτεροι οι Ισπανοί δηλαδή απέναντι μας.

Στον αγώνα η εθνική ξεκίνησε με τους Ζήση, Διαμαντίδη, Σπανούλη, Τσαρτσαρή και Μπουρούση. Η Ρωσία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και βρέθηκε μπροστά με 4-16. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους αντιπάλους μας να καρφώνουν (κυρίως ο Μοζγκοφ) και τα δεκάλεπτο να τελειώνει 10-20 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Στη δεύτερη περίοδο η είσοδος των Καλάθη, Καϊμακόγλου βοήθησε να μειώσουμε στο καλάθι 22 -20 αλλά οι ενέργειες του Κάουν ισορρόπησαν τα πράγματα και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 30-30.

Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ μουδιασμένα και το πλήρωσε με την ήττα. Καθώς η ομάδα του Μπλατ έτρεξε ένα σερί 13-0 χτυπώντας κοντά στην ρακέτα και ανέβασε την διαφορά σ τους 10 πόντους πριν το 43-57 του 30`.

Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν ανάλογο με το σκορ να πηγαίνει στο 43-63. Η αντίδραση υπήρξε με τους πόντους του Διαμαντίδη να μειώνουν το σκορ στο 58-66 πρωτού ο Φριτζόν ξαναφέρει την διαφορά στο +10, 63-73. Οι Διαμαντίδης, Σπανούλης ευστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα αλλά μέχρι εκεί καθώς η ήττα ήρθε απλά με μικρότερη διαφορά 69-73.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 5(1), Ζήσης 11, Σπανούλης 8(2), Καλάθης 3, Πρίντεζης 2, Περπέρογλου 2, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(2), Καϊμακόγλου 7(1), Σχορτσανίτης 16.

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς 10(2), Κολέσνοκοφ, Μπίκοφ 4, Φριντζόν 8(2), Καούν 8, Ζουκανένκο 6, Πονκρασόφ 4, Μόνια 6, Βορόνοφ 9, Μοζγκόφ 18.