Σάββατο 29 Μαΐου 2010

Στο σπίτι είναι αλλιώς…

Ο Ολυμπιακός σαφώς καλύτερος στο ΣΕΦ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 79-72 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1.

Από την αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Ο Ολυμπιακός όμως το πέτυχε σε μεγαλύτερο βαθμό κυρίως με τον Μπουρούση (που αντικατέστησε τον τραυματία Σχορτσιανίτη) αλλά και άλλους παίκτες να βοηθάνε (Τσίλντρες, Κλέιζα). Ο Παναθηναϊκός την ίδια ώρα έπαιρνε πόντους στο “ζωγραφιστό” μόνο από τον Πέκοβιτς αλλά κάλυψε την διαφορά με την συμμετοχή της περιφέρειας του (Τέπιτς,Διαμαντίδη) με το δεκάλεπτο να λήγει 16-14.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο με την άμυνα του να “σφίγγει” και τον Τσίλντρες επιθετικά να δίνει το σύνθημα για να αυξηθεί η διαφορά. Ένα τρίποντο του Πεν έφερε τους “Ερυθρόλευκους” στο +5 (23-18) πριν η ομάδα του Ομπράντοβιτς περάσει και πάλι μπροστά με 28-30 δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Τελικά μετά από κάποιες εναλλαγές στο σκορ οι φιλοξενούμενοι με δυο βολές του Πέκοβιτς πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 33-34.

Με διάθεση να τρέξει μπήκε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο και με την τετράδα Κλέιζα, Τεόντοσιτς, Τσίλντρες, Μπορούσης να πρωταγωνιστεί βρέθηκε μπροστά στο σκορ, 48-41 στο πεντάλεπτο. Το “Τριφύλλι” την ίδια στιγμή είχε μόνη σταθερή επιλογή τον Πέκοβιτς (20π) έτσι η ομάδα του Γιαννάκη λίγο αργότερα πήρε την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ 50-41 και με την ίδια έκλεισε την τρίτη περίοδο (56-46).

Σε ρεσιτάλ τριπόντων εξελίχτηκε το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό όμως να του δίνει το κάτι παραπάνω οργανωτικά ο Παπαλουκάς και να αυξάνει το προβάδισμα του (69-57). Σε εκείνο το σημείο οι “Πράσινοι” έκαναν ένα σερί 0-7 και μείωσαν σε 69-62 αλλά το φόλοου του Τσίλντρες στην επόμενη επίθεση έγειρε οριστικά το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων, με το 79-72 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-34, 56-47, 79-72

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 6(2), Πεν 3(1), Τσίλντρες 14, Βούισιτς 2, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 14, Μπέβερλι, Κλέιζα 17, Μαυροκεφαλίδης 5(1), Τεόντοσιτς 16(3), Σχορτσιανίτης 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9(1), Σπανούλης 2, Περπέρογλου, Μπατίστ 9(1), Φώτσης, Γιασικεβίτσιους 10(2), Νίκολας 9(3), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 11(3), Πέκοβιτς 22.